Jdi na obsah Jdi na menu
 


o mě

ObrazekAMERICKÝ STAFORDŠÍRSKÝ TERIÉR

(American Staffordshire Terrier, Americký stafordšírský terier, amstaf)

 

Americký staffordšírský teriér je neúnavný pracant, který se se svojí rodinou snadno spřátelí. Lehce se učí, vyniká přátelským a vstřícným charakterem.


ANGLICKÝ NÁZEV:

angl.: American Staffordshire Terrier; čes.: Americký stafordšírský teriér
PŮVOD:
Americký staffordšírský teriér vznikl ve 20. století na území Spojených států. Vznikl šlechtěním Amerického pitbulteriéra (American Pit Bull Terrier). V roce 1936 americká organizace AKC toto plemeno zaregistrovala pod jménem Staffordšírský teriér, o pár let později jako Americký staffordšírský teriér a byl přijat jeho standard. Rozdíl mezi Americkým pitbulteriérem je dodnes šlechtěn se zaměřením na pracovní formu, soupeření a povahu, zatímco Americký staffordšírský teriér především na vzhled, odpovídající chovnému standardu.


POPIS:
Americký staffordšírský teriér je silný, mohutný a podsaditý pes, který je však také velmi živý, čilý, přátelský, poslušný a pohyblivý. Hlavu má širokou, středně dlouhou, značně svalnatou. Oči mají vždy tmavou barvu. Oční linky nesmí být zbarvené růžově. Uši má stojaté, vysoko a dosti široce posazené. Tělo má mírně podlouhlého rámce,silné a velmi dobře svalnaté. Hrudník má široký a hluboký, spadá až k úrovni loktů. Lopatky jsou široké, dobře pokryté svalstvem. Končetiny má kompaktní, nesmí být příliš dlouhé.
VÝŠKA:
Pes má v kohoutku 45,7 až 48,7 cm.
Fena má v kohoutku 43,2 až 45,7 cm.

SRST:
Americký staffordšírský teriér má krátkou a lesklou srst. Zbarvení je přípustné jakékoliv, nejčastější je žíhané, červené a béžové, bez bílých skvrn. Černo tříslové a celo bílé nebo zbarvení bílé z více, než 80% je nežádoucí.
CHARAKTER:                                                                  Obrazek
Americký staffordšírský teriér je neúnavný pracant, který se se svojí rodinou snadno spřátelí. Lehce se učí, vyniká přátelským a vstřícným charakterem.
Je to však také tvrdý, silný a neúnavný pes, velice odolný, aktivní a dominantní. Svému pánovi je věrný a oddaný, díky své odvaze mu bude vždy dobrým hlídačem.

PÉČE:
Americký staffordšírský teriér potřebuje pravidelné kartáčování štětinatým kartáčem, jen tak bude jeho srst jasná a čistá. Koupejte ho jen v případě nezbytnosti. Potřebuje také vcelku značné množství tělesné zátěže, které však musí absolvovat na obojku. Velice rád běží vedle jezdce na kole. Již od štěňěčího věku ho vychovávejte důsledně a pevnou rukou. Dopřejte mu také dostatek pravidelného pohybu a fyzických aktivit. Tento pes není vhodný pro ty, kteří nemají žádné zkušenosti se psy.
PRŮMĚRNÁ DÉLKA ŽIVOTA:
Americký staffordšírský teriér se průměrně dožívá 12 let.
VYUŽITÍ PŮVODNÍ:
Zápasník s býky.
VYUŽITÍ DNES:
Společník.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

štěňátko

(Ivo Engel, 12. 10. 2010 22:48)

Dobrý den ,

máte ještě štěňátko volné?Kamarád by chtěl pejska a chceme se na ně dojet podívat.Jaká je ještrě cena prosím?Děkuji Ivo Engel